Центр європейської інформації в м. Тернопіль

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » » Трагедія людського життя та дрібка особистого щастя (враження від побаченого)

Трагедія людського життя та дрібка особистого щастя (враження від побаченого)
16 березня об 11 год. у Тернопільському центрі європейської інформації в приміщенні Тернопільської ОУНБ відбувся перегляд фільму "Не відпускай мене" (Never Let Me Go, 2010 рік.
Захід відбувся в рамках проекту Центру європейської інформації в м. Чернівці «Буковина – Європа» між ЦЄІ Чернівців та Тернополя.
У читальному залі Тернопільської ОУНБ не було де яблуку впасти. Зрештою тут так і буває завжди, коли відбуваються масові заходи. Адже бібліотекарі не тільки вміють видавати книги, але й майстерно експериментувати різні форми і методи роботи для популяризації своїх книжкових скарбів.
Родзинкою цього заходу став нетрадиційний підхід до обговорення проблеми клонування людини, його наслідків, що руйнують систему моральних цінностей, зокрема особисту свободу та любов.
Щоб вгамувати плюралізм думок, поділ на супротивників і прихильників відділ інформації Тернопільської ОУНБ використав фільм американського режисера Марка Романека «Не залишай мене», що люб’язно надав нам Центр європейської інформації м. Чернівців за сприяння Тернопільського прес-клубу.
У цьому фільмі немає бойових сцен, захоплюючих та вражаючих спецефіктів, пафосу. Натомість — сувора правда, у центрі якої трагедія людського життя та дрібка особистого щастя.
Фільм знято за романом британського письменника японського походження, лауреата Букерівської премії Кадзуо Ісігуро в 2010 році. До речі, це кращий роман року за версією журналу «Тайм», включений у список 100 кращих англомовних романів із 1923 по 2005 роки.
Роман складається із трьох частин, сюжет побудований на спогадах тридцятирічної Кеті Ш. від дитинства — до зрілого віку.
Усі події у фільмі відбуваються в антиутопічній Великобританії кінця ХХ століття та розгортаються навколо того факту, що тут клонують людей для створення живих донорів органів для пересадки. Для цього у відлюдкуватій місцевості Хейлшем створено спеціальну школу-інтернат, де живуть, вчаться та займаються творчістю клоновані діти. Учителі школи всіляко опікають та заохочують їх, хоч кінцева мета такого виховання невідома.
Однак, незвичність цього закладу розкривається поступово: через часті медогляди, параноїдальну турботу про здоров’я, повну ізоляцію від навколишнього світу. Вихованці бояться всього. Навіть ненароком кинутий за огорожу м’яч ніхто не наважився підняти роками. Так і заріс він високою травою.
Подальша доля дітей також невтішна. Їх розподіляють по різних закладах. Головні герої фільму Кеті Ш., Томмі і Рут отримують повну свободу. У них є душа, свої мрії, радості, вони не відмовляють собі у любовних відношеннях. Та жодного разу не порушують питання своєї волі та долі, положення клонів, а найбільше — зміни ставлення суспільства до них, як до бездушних джерел медичного матеріалу. Як доказ цього — все виконують скрупульозно, з почуттям великого обов’язку перед суспільством. Кеті вибрала собі донором Рут і стає її помічницею. А коли та, віддавши всі важливі органи, завершує своє життя, турбується про Томмі. Фільм закінчується смертю Томмі і Кет приймає свою подальшу долю як майбутнього донора, і , в кінці кінців, ранню смерть як добре виконаний обов’язок.
Від останніх кадрів стає моторошно. Фінал паралізує.
І хоча у фільмі присутні елементи наукової фантастики, він приголомшив усіх не тільки своїм сюжетом, але й поглядом режисера на події нового, ефективного та жорстокого сучасного світу. Здається, що він трактує це як ілюстрацію підсумків пасивності суспільства до соціальної нерівності, доцільного використання біотехнологій та втручання людини у перебіг природних процесів.
Ми всі відчули важливість цієї істини. А тому дуже непростою була дискусія студентів Галицького інституту ім. В’ячеслава Чорновола щодо вагомих соціальних аргументів і морального виправдання клонування людей заради продовження чийогось життя за рахунок смерті інших, проявів зневаги людини людиною. Це значиме попередження є дуже актуальним сьогодні.

Моліцька Г. С., головний бібліотекар відділу інформації Тернопільської ОУНБ.
Розділ: Переглядів: 761 | Розміщено: 19 березня 2011


    Додати коментар:
 
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 
 
 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Тернопіль
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :