Центр європейської інформації в м. Тернопіль

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » Новини » Круглий на стіл на тему «ЄС і НАТО: принципи колективної безпеки»

Круглий на стіл на тему «ЄС і НАТО: принципи колективної безпеки»
img_12.jpg (68. Kb)25 вересня 2009 року у Тернопільському центрі європейської інформації при відділі інформації ОУНБ відбувся круглий на стіл на тему «ЄС і НАТО: принципи колективної безпеки». Думками обмінювалися головний спеціаліст відділу внутрішньої політики, аналітики та прогнозування Тернопільської ОДА Петро Солоненко, заступник голови Тернопільської обласної спілки ветеранів миротворчих операцій Андрій Грицьків, учасник миротворчих операцій, старший сержант Григорій Буткевич, журналісти та читачі бібліотеки.

Україна не має іншого виходу для забезпечення своєї оборони та безпеки, як інтегрування у НАТО — таким був основний лейтмотив зустрічі. Однак, зауважили учасники круглого столу, населення держави має мати повну інформацію про організацію, її завдання та діяльність, чого наразі ще бракує. Це породжує і ряд так званих страхів щодо вступу у НАТО.

Учасник семінарів у Школі НАТО Петро Солоненко розповів, що після отриманої інформації у нього змінилася думка щодо альянсу. НАТО, відзначив він, асоціюється у більшості випадків як військова організація, яка посилає свої сили у зони конфлікту. Але це — стереотип. НАТО — комплексна структура, яка займається і гуманітарними питаннями, і соціальними стандартами. НАТО допомагає долати надзвичайні ситуації, країни-члени НАТО мають загальні вимоги щодо стану економіки та соціальної політики. Нажаль, до Україні цих стандартів ще далеко. У тому числі і щодо забезпечення Збройних сил, — зазначив Петро Солоненко. За його словами, у свідомості мешканців України існує декілька страхів щодо НАТО. По-перше, посилено нав’язується думка, що вступ до НАТО «витягне» з бюджету держави багато коштів. «Витрати на оборону держави із вступом до альянсу зменшуються. І це нам підтвердили представники Чехії, які нещодавно стали членами НАТО. Справа у тому, що кожна країна-член НАТО забезпечує не усю армію, а лише певний її напрямок — швидке реагування чи, приміром, артилерійські війська. Відтак, витрати, навпаки зменшуються», — каже пан Петро. По-друге, надто часто говорять, що українським солдатам доведеться захищати і гинути за чужі території. Це також нав’язаний страх, оскільки, за словами пана Петра, рішення брати участь у військових діях приймається колективно і тільки тоді, коли підтримали рішення усі країни. По-третє, це величезні членські внески. І ця теза не відповідає дійсності, бо кожна країна сплачує стільки, скільки може. Членство у НАТО відкриває великі інвестиційні можливості для кожної держави, — каже пан Петро. — Чехи нам розповіли, що після вступу у них зросла економіка та збільшилися інвестиції. Причина цього одна — інвестори не бояться вкладати свої кошти, бо в країнах-членах НАТО існують єдині соціальні стандарти та єдині економічні правила гри. Інвестори спокійні і не бояться нестабільності. Вступ до НАТО — це перспектива для розвитку і зміцнення держави.

На думку Андрія Грицьківа, вступ України до НАТО — це хороша перспектива щодо економіки та оборони. Але ця перспектива дуже не влаштовує нашого північного сусіда — Росію. «Поки ми думаємо про вступ до НАТО, Росія здійснює ідеологічну інтервенцію в Україну, — зазначив пан п. Андрій. — Вона знайшла собі союзника — Німеччину, яка блокує усі наші наміри. Мене дивує позиція керівництва НАТО щодо України. Думаю, що аналітики НАТО наразі зайняли споглядацьку позицію і вичікують, чим закінчиться це протистояння. Разом з тим Росія набагато більше від України співпрацює з НАТО, бере участь у спільних навчаннях»

Українські військові брали участь у багатьох миротворчих операціях у світі. Тільки з Тернопільщини в колишній Югославії, Іраку, Африці здійснювали миротворчу місію понад 500 чоловік. Учасник миротворчих операцій, а нині військовослужбовець-контрактник української армії Григорій Буткевич зазначив, що українські військові у фізичній підготовці нічим не поступаються своїм закордонним колегам. Ми добре фізично та морально підготовлені. Це єдина наша перевага. Щодо технічного забезпечення власної армії, соціального забезпечення та оплати праці військових ми, звичайно, позаду. У багатьох країнах для служби в армії існує такий конкурс, як в театральний інститут. У нас ця праця не оплачується гідно. Соціальні стандарти армій країн-членів НАТО у десятки разів вищі за українські, — сказав Григорій Буткевич. — Вступ до НАТО гарантував би і українським військовим таке забезпечення — і технічне, і матеріальне.

Ще про один важливий нюанс йшла мова за круглим столом. Одна з найважливіших умов вступу будь-якої країни до НАТО є подолання корупції. А для України ця проблема залишається відкритою.

Учасники круглого столу зійшлися на одному — вступ до НАТО це і збереження України як держави, це і гарантія безпеки та економічного зростання, і соціальних стандартів. Однак, на цьому шляху існує багато проблем. Важливою серед них є й інформування мешканців про сам альянс, його мету, завдання, його плани та перспективи для України. Завідувачка відділу інформації Тернопільської обласної наукової універсальної бібліотеки Олена Проців розповіла, що у фондах книгозбірні є чимало матеріалів про НАТО, з якими можуть ознайомитися усі бажаючі. Деякі з них були представлені на виставці. «Тернополяни у нашому центрі європейської інформації мають можливість отримати найповнішу інформацію про альянс, усе зважити і зробити свої висновки» — зазначила Олена Проців.
Розділ: Новини Переглядів: 767 | Розміщено: 26 вересня 2009


    Додати коментар:
 
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 
 
 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Тернопіль
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :